Kostel svatého Jana Nepomuckého nad TelčíKrajina v okolí ŘásnéTuristická trasa u Horního Mrzatce

Výlety v okolí Telče

Prázdniny bez výletů a koupání snad ani nejsou prázdniny. V okolí Telče je naštěstí celá řada krásných míst, přírodních památek, koupališť a lomů, kam stojí za to vyrazit. Pokud si tak chcete během festivalu odpočinout mezi koncerty, doporučujeme vyrazit na některé z těchto míst. Nejvíce jich najdete v lesích okolo vrchu Javořice, jen pár kilometrů severozápadně od Telče.

 
Míchova skálaVýchod slunce při pohledu z Míchovky

Míchovka

Unikátní přírodní památka Míchova skála se nachází nad Velkým pařezitým rybníkem asi osm kilometrů od Telče. Prapodivně tvarovaná skála je prý jedním z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly. Cílem pak nemusí být jenom místní vyhlídka, protože ve vycházkové vzdálenosti je také zřícenina hradu Štamberk a tamní zatopený lom.

Z Telče na kole 10 km. Mapa
Od Pařezáku pěšky 2,2 km. Mapa

 
Buk na ŠtamberkuPoslední stojící zeď na Štamberku

Štamberk

Z hradu, který zde stával v poslední čtvrtině 13. století, zbylo už jen pár kamenných zdí a místo věží se tu dnes do výše tyčí mohutné buky. Z bývalé pevnosti na kopci nad vesnicí Lhotka toho moc nezůstalo, ale atmosféru má dnes toto místo opravdu kouzelnou. Jen pár set metrů odtud je bývalý lom Řásná, který je v současnosti zatopený a nabízí koupání pro odvážné plavce.

Z Telče na kole nebo pěšky 8,9 km. Mapa

 
Lom ŘásnáLom Řásná

Lom Řásná

Mrákotínská žula je mezi znalci pojem a i méně znalí vědí, že velký obelisk na Pražském hradě pochází právě z tohoto kraje. Dnes zavřený Lom u Řásné nabízí krásné koupání pro odvážlivce. Pokud se sem vydáte na koupačku, berte na vědomí, že je to na vlastní nebezpečí. V lomu je totiž sice nejkrásnější voda v okolí, ale zároveň pro plavce nenabízí žádný snadný přístup a nejjednodušší cestou do vody je skok ze čtyřmetrové skály.

Z Telče na kole nebo pěšky 8,9 km. Mapa

 
Oliver skáče do lomu v ŘídelověPořadatelé na koupačce v ŘídelověLom Řídelov

Lom Řídelov

V lese nedaleko za vesnicí Řídelov se skrývá malebný lom jako stvořený pro ochlazení v parném létě. Celý patří místnímu potápěčskému klubu Poseidon, který zde ovšem povoluje plavání všem pořádkumilovným plavcům. Pokud máte zájem o potápění, můžete se podívat na jejich potápěčský web.

Z Telče na kole 8,4 km. Mapa

 
Lom ČenkovTáborníci z Rohozné na Čenkově

Lom Čenkov

Nejbezpečnější koupání nabízí zatopený lom v Čenkově. Jsou tu kamenité pláže, místo na opalování i skalnaté břehy vhodné pro skoky do vody. Navíc je to jediný lom, kam se dá autem či na kole vjet rovnou do vody.

Z Telče na kole nebo autem 12,9 km. Mapa